Home / مراکز داده

طراحی، راه اندازی و مدیریت مرکز داده (Data Center)

 امروزه با افزونگی اطلاعات در سازمان ها مواجه هستیم و خسارت های ناشی از افرونگی اطلاعات به مراتب از خسارت نبود اطلاعات بیشتر است. بنابراین مدیریت چرخه اطلاعات در سازمان ها یک امر ضروری می باشد.

با رشد نیازهای کاربران به سرویس‌های مختلف، مراکز داده جهت دربرگرفتن تجهیزات، اطلاعات و برنامه‌های کاربردی حساس در فضایی کاملاً مطمئن و دارای قابلیت گسترش طراحی شده‌اند.

مراکز داده متشکل از اجزای ضروری زیرساختی هستند که کار پشتیبانی از اینترنت و تجارت‌ الکترونیکی و بخشهای ارتباطات الکترونیکی را بر عهده دارند و در نتیجه تمامی سرویس‌های ارائه شده در آن‌ها باید دقیق، مطابق برنامه و بدون کوچکترین وقفه‌ای عمل نمایند. به طور کلی مراکز داده به عنوان مکانی جهت فراهم آوردن موارد زیر تعریف می‌شوند:

به بیان دیگر مرکز داده (Data Center) مجموعه ای است از سرویس گرها، زیرساخت های ارتباطی/ امنیتی و تجهیزات الکترونیکی که برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس­ های تحت شبکه (اینترنت/اینترانت/اکسترانت) به کار گرفته می­ شوند. سازمان ها، شرکت ها و افراد می توانند با بکارگیری سرویس های ارائه شده از طرف مرکز داده، وب سایت­ ها، اطلاعات و سرویس های مبتنی بر شبکه خود را بر روی اینترنت (اینترانت/اکسترانت) راه اندازی کنند.

طراحی مراکز داده از حساسیت بسیار بالایی برخودار بوده و نیازمند بررسی‌های دقیق و کارشناسانه و در نظر گرفتن فاکتورهای متعدد و خاص هر سازمان جهت طراحی این مراکز می باشد.

مهمترین این فاکتورها عبارتند از:

کارشناسان شرکت باتیس با حضور در سازمانها و ارگانهایی که قصد راه‌اندازی مراکز داده را دارند، نیازهای سازمان را شناسایی نموده و کلیه جوانب را به دقت بررسی می‌نمایند. پس از انجام مراحل استخراج نیازمندیها که یکی از مهمترین مراحل انجام کار می‌باشد، جلساتی را برای انتخاب راه‌حل مناسب برگزار کرذه و طرح نهایی را بر اساس استانداردها و بهترین تجارب دنیا همچون TIA 942 و BICSI-002 استخراج می‌گردد.